Figury z cyklu „Postacie siedzące” stworzone przez Magdalenę Abakanowicz w latach 1974-84.
wysokość - 110 cm
szerokość - 52 cm
głębokość - 66 cm
wysokość - 77 cm
szerokość - 45 cm
głębokość - 23 cm
tkanina jutowa, żywica, metal.
W kolekcji Muzeum Narodowego we Wrocławiu znajduje się sześć figur.
Dzieło ze zbiorów Muzeum Narodowego we Wrocławiu prezentowane na wystawie stałej w Pawilonie Czterech Kopuł.
Posłuchaj opisu:
Postacie siedzące są doskonałym wstępem do omówienia tego etapu twórczości Magdaleny Abakanowicz, w którym - nie rezygnując z miękkich materiałów - zaczyna ona tworzyć twarde rzeźby. Stworzone w technice odlewu pozwalają na zapoznanie odbiorcy w każdym wieku z problematyką tej techniki oraz z autorską metodą Abakanowicz, która zamaczała fragmenty jutowych worków w kleju i, układając je w odlewach, łącząc fragmenty-łaty, otrzymywała zwielokrotnione, przejmujące, humanoidalne istoty. Cykl „Postaci siedzących” pozwala na dyskusję o wielości i indywidualności dzięki prześledzeniu różnic w pozornie identycznych skorupach.
Figury z cyklu „Postacie siedzące” autorstwa Magdaleny Abakanowicz zostały wykonane z tkaniny jutowej utwardzonej żywicą. Tytułowe formy usadowione są na stelażach - metalowych rurach stanowiących krawędzie pustego w środku prostopadłościanu. Jedynie uda postaci spoczywają na krótszej części konstrukcji.
Pośladki wychodzą poza jej płaszczyznę. Każda z figur ukazuje skorupę postaci ludzkiej, pozbawioną przedramion i głów. Choć wszystkie postacie są wykonane z jednego odlewu, w którym Abakanowicz umieszczała fragmenty tkanin, różnią się między sobą fakturą. Na jednych workowe płótno jest przyklejone w gładszy sposób, inne są bardziej pofałdowane z wyraźną teksturą.